18 Eylül 2011 Pazar

Sağlam Gel

       Pervasızca geçen 24 yılın ardından aklını başına alan ve şapkayı çıkarıp önüne koyan miskin şapkadan tavşan çıkarmaya çalışınca etrafına toplanan meraklı kalabalık çileden çıktı. Çünkü ondan beklenini yapıyordu yine. Herkes bu aristo tavrının devam edip sonunda bir yargıya varması bekliyordu ama miskin şapkadan tavşan çıkmayınca sinirlenmiş ve tavşanı kimin çaldığını araştırıyordu. Muhtemelen o meraklı kalabalıktan biri almış ve akşam pişirip pilavla yemeyi düşünüyordu tavşanı.
       Tavşanı aramaktan bıkmış ama vazgeçmemiş olan miskin akşam balkonda pilav ile tavşanı yiyen komşularını görünce çok içerledi. Ses çıkarmadı eve gitti küfürler etti giden gelmiyordu artık vazgeçti tavşandan ama onun yenildiğini öğrenmesi biraz içini rahatlatmıştı. Bu sırada osmana takıldı gözü küfür ederek geziyordu. miskini görünce koşarak geldi. "Abi adamlar bir parça tavşan vermediler. O kadar dolandım etrafında ama kimse umursamadı beni" diye dert yanmaya başladı hemen. miskin osmanın bu kendini bilmez cümleleri karşısında tepkisizce onu dinledi ve pek aldırış etmedi duruma. " Boş ver " dedi sadece.
      Bu sırada şapkaya tavşan yerine osmanı koymayı düşündü miskin. Koşarak şapkayı bıraktığı yerden aldı eve geldi osmanı buldu. Biraz zor oldu ama buldu nihayetinde. Ölçtü biçti osmanı şapkaya sığdırdı. Provalarda bir sorun çıkarmayan osmanı da alan miskin ertesi gün aynı masaya gidip aynı hareketleri yapmayı planladı.
       Ertesi gün yine umarsızca olay yerine gelen miskin şapkayı tekrar çıkarıp önüne koyduğunda bu kez meraklı kalabalık "bu sefer ne olacak " diye sabırsızca bekliyordu. miskin şapkayı önüne koydu ve içinden osmanı çıkardı. miskin osmanı kandırmak için değişik alkollü içeçekler ikram etmiş olduğu için osmanın rahatı yerinde yatıyordu. Rahatını bozan miskine ve kalabalığa çıkışan osman tekrar şapkaya geri dönmüş ve şekerlemesine devam ediyordu. Bunun üzerine kalabalık dağıldı miskin de osmana " iyice yatak belledin lan şapkayı yürü git " diye atar yaptı.
       Osman ağır kanlı bir şekilde kalkıp giderken miskin şapkayı önüne koyup " bunun içinden ne çıkarsam " diye düşündü.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

24 yılda en azından mezun oldun la. Ben 23 yılda sadece 4. sınıfa gelmeyi başardım. O da şaibeli, alttan çok ders vaa

miskin dedi ki...

kendimi kutluyorum derhal :) ne iyi ettim de mezun oldum :))